Pielgrzymka Seniorów


   Po zimowej przerwie Koło Seniora działające przy naszej parafii rozpoczęło sezon pielgrzymkowy. W sobotę 5 maja 48 osób wraz z klerykiem Damianem nawiedziło Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Duchową opiekę w Leżajsku sprawują Ojcowie Brenardyni.

   Miejsce to związane jest z cudownymi wydarzeniami. Teksty źródłowe konwentu leżajskich Bernardynów opisują historię Tomasza Michałka z pobliskiej Giedlarowej, pracownika jednego z leżajskich browarów, który w 1590 r. oświadczył wobec miejscowego duchowieństwa i władz miasta, że w obrębie dzisiejszej Bazyliki, na pniu drzewa ściętego w gąszczu leśnym, objawiła mu się Matka Boża ze św. Józefem. Bogurodzica powiedziała doń: „Nie trwóż się Michałku, tu Boga swego, a Syna mego chwałę, i pomoc moją poznacie. Tom sobie miejsce obrała, abym na nim ludzi ratowała, i przed Synaczkiem zastępowała. Idźże tedy do starszego, co jest dozorcą tego miasta, powiedz mu, iż Syna mojego jest ta wola: aby imieniem moim kościół mi tu zbudowali, w którym by ludzie modląc się, mogli otrzymać przeze mnie to, czego by potrzebowali”.

   Przed Eucharystią grupa uczestniczyła w koncercie organowym. Bogato zdobiony instrument jest jednym z najstarszych i najcenniejszym na świecie.

   Od Matki Bożej Leżajskiej, Matki Pocieszenia pielgrzymi udali się do Sokołowa Małopolskiego. Tam nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Sokołowskiej, Królowej Świata, Opiekunki Ludzkich Dróg. Wezwanie i kult związany jest z licznymi prośbami o opiekę nad emigrantami.

   Ubogaceni pielgrzymi wrócili do domów. Niech Matka Najświętsza, którą czcimy pod różnymi wezwaniami opiekuje się naszą parafią. 

 

Parafia Rzymskokatolicka św. KLEMENSA w Wieliczce

“Wy jesteście solą dla Ziemi”

Mateusz 5, 13