Roraty


Istnieje wiele tradycji i zwyczajów adwentowych, jednak w Polsce najbardziej popularne są Roraty. To msze święte, poświęcone czci Matki Bożej. W tym roku rozpoczną się one 2 grudnia, ostatnia z rorat odbędzie się 24 grudnia.
Msza święta roratnia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach. Palą się jedynie świece oraz lampiony przyniesione przez wiernych. "Światłość" nastaje dopiero z rozpoczęciem śpiewu "Chwała na wysokości Bogu".
Charakterystycznym elementem rorat jest także zapalanie świecy, zwanej roratką. Świeca ta umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę.
Dodatkowo w czasie adwentu można zauważyć w kościele duży wieniec, przyozdobiony czterema świecami. Symbolizują one kolejno cztery niedziele adwentu. Każdego tygodnia zapala się odpowiednią ilość świec.
Z kolei nazwa rorat pochodzi od pierwszych łacińskich słów pieśni „rorate cæli desuper” („spuśćcie rosę niebiosa”), śpiewanej podczas rozpoczęcia mszy. Zapalone świece i światełka w lampionach mają tradycyjnie symbolizować czuwanie oraz oczekiwanie na bliskie przyjście Zbawiciela, czyli Jezusa Chrystusa.

Parafia Rzymskokatolicka św. KLEMENSA w Wieliczce

“Wy jesteście solą dla Ziemi”

Mateusz 5, 13