Odpust św. Klemensa


   "Życzę wszystkim Bożego błogosławieństwa w waszych codziennych trudach, troskach i radościach. Niech was wspomaga z wysoka wstawiennictwo świętych Papieża – Klemensa męczennika i Jana Pawła II wyznawcy. Bądźcie solą ziemi, umacniając waszą miłość małżeńską, wasze rodziny. Budujcie solidarną społeczność Wieliczki – miasta z tak wielkimi tradycjami. Budujcie żywy Kościół na tej ziemi. Niech Bóg będzie w centrum waszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego". Tymi słowami zakończył swą homilię Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, który nawiedził naszą parafię w dniu jej patronalnego święta. 

   Jesteśmy wdzięczni Księdzu Kardynałowi za obecność wśród nas i za dar, jaki przywiózł ze sobą. Z rąk Eminencji otrzymaliśmy bowiem relikwie św. Jana Pawła II. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał w homili o wielkiej trosce Papieża Polaka o Kościół. Mówił między innymi: "Drogie siostry, drodzy bracia, pasterzem według Bożego Serca był niewątpliwie kardynał Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II. Myślę, że jesteśmy o tym głęboko przekonani, znając jego służbę zarówno w Kościele Krakowskim, jak i służbę Kościołowi powszechnemu i w pewnym sensie całemu światu. (...) Życie i dzieło, służba i świętość zostały na zawsze zapisane w najważniejszej księdze życia, dostępnej Bogu. Tymczasem my nadal powracamy do jego nauczania, do jego świadectwa i stylu służby. Św. Jan Paweł II odszedł do wieczności, tym razem wspomagając Kościół swoim wstawiennictwem u Bożego tronu. Jest o tym przekonany lud Boży, a potwierdza ten fakt nieustanne pielgrzymowanie do grobu świętego Papieża, w sercu którego było miejsce dla wszystkich narodów i kultur". 

   Nam wszystkim pozostaje teraz, abyśmy z nadzieją i ufnością klękali przed relikwiami św. Jana Pawła II. To On przecież wskazywał nam drogę do Boga. Dziś tę drogę odnajdujemy na nowo. Niech Jego orędownictwa u Boga będzie naszą siłą.

    Po sumie odpustowej była okazja do spotkania się przy kawie, herbacie oraz ciepłej grochówce, która wszystkim Parafianom bardzo smakowała.

   Zapraszamy na Msze św. wieczorne każdego 16-tego dnia miesiąca. Będzie to szczególny czas modlitwy przez wstawiennictwo Papieża Polaka. W tygodniu poprzedzającym te Eucharystie będzie można składać intencje na ołtarzu relikwii. Bedziemy je odczytywać po zakończeniu liturgii przed Litanią do św. Jana Pawła II.  

 

Pełny tekst homilii odpustowej Ks. Kard. Stanisława Dziwisza

 

Parafia Rzymskokatolicka św. KLEMENSA w Wieliczce

“Wy jesteście solą dla Ziemi”

Mateusz 5, 13