Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pełni wiary i nadziei, Bogu Wszechmogącemu i Jego Miłosierdziu oraz Maryi Matce naszej Niepokalanej zawierzamy całą naszą Parafię, Ojczyznę i świat; zawierzamy przyszłe pokolenia i Was czytających ten list. Prosimy o serca mężne i ducha gorliwego, byśmy z Chrystusem w sercu i na ustach potrafili przemieniać świat i spełniając nakaz Stwórcy – czynić go coraz lepszym. By na imię Chrystusa zgięło się każde kolano. Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

z listu do przyszłych pokoleń 29.05.2024

29 maja 2024 roku, w dzień przed uroczystością Bożego Ciała, w niezwykle namacalny sposób zostawiliśmy dla potomnych ślad naszej teraźniejszości.

To historyczne wydarzenie rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godzinie 8 rano. Dziękując dobremu Bogu za 200 lat istnienia Parafii pw. Św. Klemensa, w szczególny sposób zawierzyliśmy czasy obecne i przyszłość Jego Opatrzności. Tym bowiem, który łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość jest Jezus Chrystus, który nieustannie trwa w świecie, przenika go i umacnia kolejne pokolenia.

O godzinie 9 rano w sali Św. Kingi w obecności dostojnych gości odbyło się uroczyste odczytanie listu do przyszłych pokoleń i jego podpisanie. Wśród zaproszonych byli m.in. Starosta Powiatu Wielickiego Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Rafał Ślęczka, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków mgr inż. arch. Katarzyna Urbańska, nadzorujący w imieniu konserwatora roboty budowlane dr inż. Jacek Chrząszczewski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Jan Godlewski, Główny Architekt mgr inż. Bogusław Kulka, członkowie Rady Parafialnej i wiele innych osób związanych z parafią oraz muzeum. Podpisany list został zalakowany wraz z pieczęcią parafii i umieszczony w jednej z trzech miedzianych puszek. Do drugiej puszki trafiła zakorkowana butelka odnaleziona na dzwonnicy 17.04.2024 zawierająca pergamin z tekstami z 1911 i 1938, kiedy to pokryto dzwonnicę miedzianą blachą i później dokonano remontu dachu. W trzeciej natomiast znalazły się przedmioty będące pamiątkami teraźniejszości: zdjęcia z dzisiejszej uroczystości, kopia dekretu o odpustach wydana przez Penitencjarię Apostolską na Rok Jubileuszowy, dwa numery miesięcznika Wieliczka Gazeta Panorama Powiatu Wielickiego, Tygodnik Gość Niedzielny, środki płatnicze obowiązujące obecnie w Polsce oraz informacja o firmie remontującej dach. Wszystkie trzy puszki zostały starannie zalutowane oraz umieszczone w kuli pod krzyżem na wieży Jana III Sobieskiego.

Najprawdopodobniej nie będziemy już świadkami ponownego otwarcia kuli, ale może nasze dzieci lub wnuki doczekają tego wydarzenia za kolejnych 100 lat. Tu i teraz bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa dla tych pokoleń, które odczytają ten list. Żyjmy wiarą i przekazujmy ją tym, którzy idą za nami.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.