Skip to content Skip to footer

Osoby mieszkające w naszej parafii

Ślub osób należących do parafii św. Klemensa w Wieliczce, tzn. przynajmniej jedna ze stron (narzeczonych) jest naszym parafianinem.

I. Rezerwacja terminu ślubu

Odpowiednio wcześniej należy dokonać wstępnej rezerwacji terminu ślubu w naszej Kancelarii osobiście przez narzeczonych lub poprzez pełnomocnika.

II. Potwierdzenie rezerwacji

W ustalonym terminie należy potwierdzić datę ślubu, ustalając formę i miejsce załatwienia formalności przedmałżeńskich.

III. Przygotowanie dokumentów

Około trzy miesiące przed datą ślubu należy przyjść do kancelarii parafii św. Klemensa w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego przynosząc ze sobą:

  1. Dokumenty z USC do ślubu konkordatowego z datą ważności upływającą nie wcześniej aniżeli data ślubu.
  2. Dowód osobisty.
  3. Metrykę chrztu (ważna jest 6 miesięcy od dnia wystawienia).
  4. Zaświadczenie o ukończeniu katechezy w szkole ponadgimnazjalnej, tzw. indeks katechizacji.
  5. Zaświadczenie o bierzmowaniu (jeżeli nie ma tej informacji na metryce).
  6. Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (można je donieść w trakcie trwania załatwiania formalności przedmałżeńskich).

Uwaga:
Spisanie protokołu jest czasochłonne – prosimy o wcześniejsze umówienie się na konkretny termin w celu uniknięcia długiego oczekiwania.

IV. Spotkanie przed ślubem

Przynajmniej na tydzień przed planowaną datą ślubu narzeczeni są proszeni o spotkanie w kancelarii parafialnej celem ustalenia przebiegu ceremonii oraz uzupełnienia ewentualnych formalności.

Osoby z innych parafii

Ślub osób nie należących do parafii św. Klemensa w Wieliczce, tzn. żadna ze stron nie należy do naszej parafii.

I. Rezerwacja terminu ślubu

Odpowiednio wcześniej należy dokonać wstępnej rezerwacji ślubu w naszej Kancelarii osobiście przez narzeczonych.

II. Potwierdzenie rezerwacji

W ustalonym terminie należy potwierdzić datę ślubu oraz uzgodnić sposób i miejsce załatwienia formalności przedmałżeńskich (spisania protokołu).

III. Przygotowanie lub dostarczenie kompletu dokumentów

Około trzy miesiące przed datą ślubu należy przyjść do kancelarii swojej parafii zamieszkania (lub innej do tego uprawnionej) w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

Jeśli formalności mają być przeprowadzone przez parafię św. Klemensa w Wieliczce, należy przynieść ze sobą:

  1. Zgodę z parafii jednego z narzeczonych na spisanie protokołu przedślubnego w parafii św. Klemensa w Wieliczce.
  2. Dokumenty z USC do ślubu konkordatowego z data ważności upływającą nie wcześniej aniżeli data ślubu.
  3. Dowód osobisty.
  4. Metrykę chrztu (ważna jest 6 miesięcy od dnia wystawienia).
  5. Zaświadczenie o ukończeniu katechezy w szkole ponadgimnazjalnej, tzw. indeks katechizacji.
  6. Zaświadczenie o bierzmowaniu (jeżeli nie ma tej informacji na metryce).
  7. Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (można je donieść w trakcie trwania załatwiania formalności przedmałżeńskich).

Uwaga:
Spisanie protokołu jest czasochłonne – w parafii św. Klemensa prosimy o wcześniejsze umówienie się na konkretny termin w celu uniknięcia długiego oczekiwania.

Jeśli formalności związane z zawieraniem małżeństwa realizowane są poza parafią św. Klemensa w Wieliczce, to wówczas parafia przygotowująca dokumentację wystawia tzw. licencję na parafię św. Klemensa w Wieliczce, którą wraz z 2 egzemplarzami dokumentów z USC należy dostarczyć do naszej kancelarii w odpowiednim czasie przed ślubem.

Jeżeli formalności przeprowadza parafia spoza granic Rzeczypospolitej Polskiej, to procedurę ich kompletowania należy rozpocząć około pół roku przed planowaną datą ślubu. Te dokumenty muszą bowiem zostać najpierw przesłane i zaakceptowane przez Kurię miejscowej diecezji, a następnie odesłane do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, która po ich analizie wystawia parafii św. Klemensa w Wieliczce zgodę na udzielenie sakramentu małżeństwa. W wielu wypadkach zachodzi konieczność uzupełnienia zebranej dokumentacji lub wyjaśnienia nieścisłości.

IV. Spotkanie przed ślubem

Przynajmniej na tydzień przed planowaną datą ślubu narzeczeni są proszeni o spotkanie w kancelarii parafialnej celem ustalenia przebiegu ceremonii oraz uzupełnienia ewentualnych formalności.

Śluby w kaplicy św. Kingi Kopalni Soli w Wieliczce

Wszelkie formalności należy rozpocząć od zarezerwowania terminu w Dziale Organizacji Imprez Kopalni Soli w Wieliczce. Po zarezerwowaniu terminu postępujemy według przedstawionego powyżej planu.

Poradnictwo rodzinne

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie została powołana na podstawie Aktu Ustanowienia Fundacji przez Archidiecezję Krakowską w dniu 15 czerwca 2019 r. Towarzyszy rodzinie na różnych etapach jej życia. Jednym z kluczowych celów jest pomoc narzeczonym w przygotowaniu się do małżeństwa sakramentalnego, a także wspieranie ich w pierwszych latach życia małżeńskiego.