Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński, doktor habilitowany nauk teologicznych. Stopień doktora nauk teologicznych uzyskał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, a habilitację na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Od 2001 roku zawodowo związany z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, następnie skierowany do pracy w watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, od 2010 roku  dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Czynnie zaangażowany w organizację międzynarodowych konferencji, sympozjów naukowych i wystaw poświęconych osobie papieża Jana Pawła II. Autor opracowań publikacji tekstów źródłowych Karola Wojtyły oraz licznych artykułów i książek promujących nauczanie świętego Jana Pawła II.

dr Marlena Hajduk, wykładowca w Katedrze Historii XIX i XX wieku  Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jej rozprawa doktorska pt. „Dzieje Pałacu Biskupiego w Krakowie w latach 1815 – 1894” została uhonorowana wyróżnieniem Nagrodą Miasta Krakowa 2020 roku oraz Nagrodą Rektora UPJPII za najlepszą pracę doktorską. Promotorem pracy był ks. prof. dr hab. Jacek Urban. Autorka artykułów naukowych, stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Programu Erasmus. Jej zainteresowania i podejmowane tematy badawcze skupiają się wokół dziejów kościoła w Galicji oraz historii społecznej i gospodarczej XIX i XX w.

ks. prof. dr hab. Józef Marecki, profesor nauk humanistycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Katedry Archiwistki. Historyk i archiwista, specjalizuje się w archiwistyce i historii najnowszej. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z krajobrazem kulturowym Europy oraz naukami pomocniczymi historii, szczególnie bliskie mu są heraldyka, numizmatyka oraz weksylologia, falerystyka i symbolika chrześcijańska. W latach 2016–2023 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Należy do wielu towarzystw naukowych w Polsce i za granicą.

mgr Klementyna Ochniak–Dudek, historyk sztuki i kustosz, kierownik Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Prowadzi badania z dzieciny architektury i historii sztuk użytkowych, szczególnie w zakresie muzealnej kolekcji solniczek i innych naczyń przyprawowych. Kuratorka wystawy p.t.: Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce, na której można podziwiać około 140 obiektów, m.in. spektakularne dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze. Wśród nich największy i najcenniejszy zabytek, monstrancja z 1490 roku, która należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Polsce.

ks. Kardynał dr hab. Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki, doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w historii Kościoła. W latach 2007–2011 rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, w latach 2011–2017 biskup pomocniczy krakowski,  od 2017 roku arcybiskup metropolita łódzki, a od 2023 kardynał prezbiter. W swoim dorobku naukowym ma wiele publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii, teologii i duchowości. Zaangażowany na rzecz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Był pomysłodawcą zorganizowanego w 2011 roku spotkania chrześcijan, żydów i muzułmanów w intencji pokoju pod nazwą „Echo Asyżu w Krakowie”, a także serii spotkań „Dziedziniec Pogan” dotyczących dialogu między wierzącymi a niewierzącymi. W listopadzie 2020 roku papież Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Biskupów a w październiku 2023 roku mianował go członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz potwierdził jako członka Dykasterii ds. Biskupów

s. prof. dr hab. Adelajda Sielepin CHR, profesor nauk teologicznych Instytutu Liturgicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik  Katedry Nauk Liturgicznych. Jedna z pierwszych sióstr należących do Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (jadwiżanki wawelskie), założonej w 1990 roku przy kościele św. Marka w Krakowie przez ks. bpa Wacława Świeżawskiego. Głównym zadaniem Zgromadzenia jest wielbienie Boga Obecnego i działającego w liturgii oraz posługa doprowadzania dorosłych do Chrystusa. Kierownik Sekcji Teologii Życia Konsekrowanego w Polskim Towarzystwie Teologicznym. Autorka licznych publikacji z dziedziny teologii liturgicznej, duchowości liturgicznej, chrześcijańskiej inicjacji, eschatologii i pneumatologii liturgicznej. Formatorka czynnie zaangażowana w formację liturgiczną osób konsekrowanych, oraz w towarzyszenie dorosłym w procesie chrześcijańskiego wtajemniczenia  w ramach katechumenatu.

ks. prof. dr hab. Jacek Urban, profesor nauk humanistycznych w Katedrze Europy Środkowej i Wschodniej Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Historyk, specjalista historii powszechnej XIX wieku oraz dziejów Kościoła Powszechnego, zwłaszcza w XIX i XX wieku. Znawca dziejów Krakowa i Katedry Wawelskiej, której jest kanonikiem gremialnym oraz dziekanem Kapituły Katedralnej. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, był także wieloletnim dyrektorem Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Jest Kapelanem Honorowym Ojca Świętego i od wielu lat w swojej pracy naukowej podejmuję także tematy związane z osobą ks. kard. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych oraz redaktorem naczelnym czasopism naukowych i serii wydawniczych.